Historie - Jak to všechno začalo..

Stolní hokej hrál snad každý malý kluk. Můj první kontakt odhaduji na rok 1970, kdy po nevzhledném IGRA hokeji přišel zajímavý CHEMOPLAST.

S tím už se dali dělat věci! První co nám po chvíli hraní vadilo, bylo vypadávání puků z plastové branky. Vyřízli jsme dna u branek, hráčům jsme upravili hokejky, aby mohli dávat zvedáky, ale puk často opouštěl hrací plochu a tak jsme za branky upevnili plexisklo. První pokus byla dokonce síť od brambor.

 

Hráčům jsme oblékli nové dresy (natřeli jsme je barvou a doplnili čísly a nápisy). Změn se dočkali i branky, vznikly kovové se sítěmi. Na bok jsme upevnili ukazatel skóre, ten už je v dnešní době doplněn o časomíru, kterou ovládá rozhodčí.

 

První organizované turnaje se hrály (o kterých vím) v restauraci "U ŠIMLA" ve Dvorech. Kromě STANLEY CUPU si vítěz odnášel i finanční odměnu! Vlezné na turnaj bylo 250.- kč a pěkné peníze si odnášeli i hráči, kteří se umístili na předních místech. Turnaj se hrál jednou měsíčně a končil zpravidla v ranních hodinách. Po několika pro mě skvělých sezónách (3x první, 1x druhý, pozn. red.) Stanley cup skončil. Avšak pohár dodnes zdobí moji vitrínu slávy. 

 

Další turnaje už jsem pořádal na svém pracovišti (dílně) a po několika sezónách přišla odmlka. Stadion (železná táhla, pozn. red.) se přestěhoval a postupně chátral, protože nový majitel (můj syn) si zakoupil nový chemoplast, modernější (plastová táhla, pozn. red). Hrál na něm juniorskou EXTRALIGU a postupně dospíval.

 

Po několika letech se mi stadion vrátil a po rekonstrukci se na něm opět začalo hrát. Turnaj dostal název MEMORIÁL KARLA PROBOSTA (toho člověka nikdo nezná !!) a hrál se už na dvou stadionech, novém i starém. Když se pak sešla špička karlovarského stolního hokeje, bylo rozhodnuto. 

Začneme hrát POHÁR NÁRODŮ!!

A tak to všechno začalo..

 

Autor: František Talaš