Síň slávy

30.10.08

Blíží se první uvedení do síně slávy.. (nápověda pro čtenáře: legenda karlovarského stolního hokeje)

 

10.11.08

A máme ho tady, výbor KLSH posílá do SÍNĚ SLÁVY jejího člena a hrajícího trenéra KANADY - Františka "PROBOSTA" Talaše

 

24.12.08

 

 osobní statistiky (aktualizace 19.12.08)                  

                                                                               umístění

                           T     Z     V  VP  R   PP  P      score        1.   2.   3.

MEM.K.PROBOSTA 10  152  69  6  30  5   42    476:358  2x  4x   1x

POHÁR NÁRODŮ       6    92   52  1  13  3   23    302:199  2x  1x  1x    

 

celkem                     16  244 121 7   43  8   65   778:557  4x   5x  2x

(vysvětlivky T-turnaje, Z-zápasy, V-výhry, VP-výhry v prodl., R-remízy, PP-prohry v prodl., P-prohry, 1.2.3.-umístění v turnaji)

 

František ''PROBOST'' Talaš se narodil v K.Varech 18.1.1960. Už od malička se věnoval stolnímu hokeji.Vyučil se jako písmomalíř  a pracoval v karlovarské BECHEROVCE. Tam se odehrálo to podstatné v jeho hokejové kariéře. V několika sezónách NHL předvedl komu patří trůn pro krále ve stolním hokeji. Každý tým jenž měl právo si zahrát s touto ikonou se i po vysokém debaklu rád naučil něco nového od mistra. Jako vrchol jeho kariéry považujeme zlatý hattrick v podobě tří po sobě vyhraných titulů (Stanley cup) na turnaji ''U Šimla''. Poté přišla výluka a nikde se nehrál stolní hokej, až na jedno místo. Bylo to ve Dvorech a hrál ho jeho syn. Když potom společně zavzpomínali na staré hokejové časy, rozhodl se jednoznačně pro návrat na hokejové stoly a opět ničit své soupeře.

    A tak jsme tuto hrající legendu vyhledali a zeptali se na pár otázek..

 

 

1.) Co Vás přivedlo ke stolnímu hokeji ?

Už jako malého kluka mě bavil sport, takže i sportovní stolní hry jsem hrál velice rád. Stolní hokej jsem si oblíbil kvůli jeho propracovanosti, na rozdíl od fotbalu či košíkové  byl kreativnější a zábavnější.

2.) Kolik Vám bylo let ?

Asi tak devět nebo deset let.

3.) Pamatujete si první turnaj ?

Stolní hokej mělo víc kluků, takže jsme hráli turnaje po celých Dvorech. Moje první mužstvo byl „MONTREAL“ a soupeři Tonda Vrána, Luboš Janáč, … Hrálo se jednou u mě doma , pak u soupeře doma…

4.) Jste architektem nejstaršího stadionu u nás v ČR, byly všechny změny z Vaší hlavy, nebo Vám někdo pomáhal ?

Změny jsme začali dělat se starším bratrem. On si poprvé zařízl hokejku, aby mohl zvedat puk, a spolu jsme vyřízli dna u branek. Pak už jsem pokračoval ve zdokonalování : síť od brambor (plexisklo), první osvětlení - síť žároviček atd…. První nabarvení hráčů provedl otec kamaráda Romana Khela.

5.) A co dresy, jak je známo jste vyučený písmomalíř, kolika týmům už jste vytvořil dresy a jaké?

Nedá se spočítat, kolik družstev jsem namaloval, ale jen přibližně. První dresy byly modrozelený celkový nátěr, takže vypadaly hrozně. Pak přišel Montreal, Šrámkovo Rusko a Česko, a dále asi tak patnáct mužstev NHL, dresy Kanady, Švédska, USA,… Odhaduji to tak na 40 různých dresů.

6.) Další Vaše přednost spočívá v tom, že jste začal hrát s obráncem „levákem“ na pravé straně, a teď je to jedna z nejúčinnějších zbraní Vašeho  týmu.

Na starším hokeji Chemoplastu byla drážka tohoto obránce delší a mohl projet mezi beky, ale na novém již ne, a proto začal střílet přes obránce.

7.) Na Vašeho pravého obránce nikdo nemá, jak nám to vysvětlíte ?

To je otázka dlouhodobého tréninku. Většina mužstev hraje na střeďáka a u mě už střeďák přestával být produktivní, brankáři prokoukli moje finty, a tak jsem začal zkoušet překvapit golmana střelou od obránce . Začalo se mi s ním dařit a tak jsem to piloval a piloval ….

8.) Máte schopnosti vynálezce. Vymyslel jste např. časomíru, máte ještě jiné nápady?

Nápadů je hodně , a já je chci realizovat v nové aréně, takže si počkejte.

9.) Jste jednoznačně legendou stolního hokeje. Máte na svědomí založení Memoriálu K. Probosta , Teta cupu , nebo dnes nejprestižnějšího turnaje Pohár národů. Jak byste ohodnotil ostatní týmy, vyrovnají se Vám alespoň trochu ?

Hodnotit se má po sezóně, ale pro Vás to udělám teď. Vznikla silná čtyřka – USA, Kanada, ČR, Finsko. Hned za ní mužstva, která dokážou překvapit – Slovensko, Japonsko, Švédsko. Následují Francie a Bělorusko, kteří na svůj velký úspěch teprve čekají. A to, že už jen jediné mužstvo mě zatím neporazilo (Bělorusko) hovoří za vše. Záleží na momentální formě, náhodě, štěstí … alkoholu.

Prohrát  už můžu s každým .

10.) A poslední otázka. Co byste vzkázal svým soupeřům, a jak dlouho je budete ještě trápit na ledě ?

Ať pokračují v nastoupené cestě za lepšími výsledky, hrají vždy „fair play“ a nenechají se odradit nepřesným rozhodčím, stávkující časomírou, či poruchou hráče. Je to jen hra. K druhé části otázky, smlouvu mám jen do konce roku, takže záleží na celkovém umístění v Poháru národů, Kanadském hokejovém svazu a jak dopadne stavba multifunkční haly. Zatím věřím na pokračování v kariéře.

 

My též přejeme mnoho dalších úspěchů a věříme, že Františka ''PROBOSTA'' Talaše budeme vídat na ledě ještě hodně dlouho..

 

Autor: Jan Talaš (prezident KLSH)